Karta katalogowa 10674
Czarne, Cerkiew drewn. św. Dymitra - prawosławna, zawaliła się w 1967
gmina: Sękowa, powiat: gorlicki, województwo: małopolskie
rodzaj obiektu: cerkiew    istnieje: NIE   rok powstania: 1929
współrzędne geogr. 49.4815,21.36225      Zobacz na mapie
Obiekty w pobliżu: km    
 
 

Cerkiew zbudowano pośpiesznie w 1929 roku po przejściu mieszkańców wsi do wyznania prawosławnego. Materiał na budowę pochodził z lasu gromadzkiego, wynajęto cieślę z pobliskiej Nieznajowej – M. Słotę, który przy pomocy mieszkańców Czarnego, w czasie dwóch lat wybudował nową świątynię. Miała konstrukcję słupową, rzadko spotykana w budownictwie sakralnym na tutejszych terenach.

Po wysiedleniu w ramach akcji Wisła, w czerwcu 1947 r., cerkiew przeznaczono na magazyn siana dla PGR Jasionka. Jej stan z 1969 r. opisał Jerzy Tur w karcie konserwatorskiej. „Zrujnowana, zdewastowana. Brak szalunków ścian, podłóg, stropów, stolarki. Zawalona część najświętsza. Drewno w dobrym stanie. Gont stanowiący pokrycie dachu w znacznej części zużyty”. Ostatecznie została rozebrana przez PGR Jasionka na początku lat 70. Inne źródła podają, że wypełniono ją sianem, by nie wchodzić do wnętrza a zawaliła się podczas wichury w 1967 r.

W niewielkiej odległości stała drewniana cerkiew greckokatolicka pod tym samym wezwaniem. Na jednym ze zdjęć widać obie te cerkwie.

Lokalizacja na mapie zaznaczona orientacyjnie.

 

(1) autor nieznany, Cerkiew prawosławna

(2) autor nieznany, Dwie cerkwie w Czarnem

(3) autor nieznany, Ruina w latach 1960