Karta katalogowa 10722
Zubrzyk, Cerkiew murow. św. Łukasza Ewngelisty - obecnie kościół rz.-kat.
gmina: Piwniczna, powiat: nowosądecki, województwo: małopolskie
rodzaj obiektu: cerkiew    istnieje: TAK   rok powstania: 1875
współrzędne geogr. 49.38909,20.75707      Zobacz na mapie
Obiekty w pobliżu: km    
 
 

Pierwsza cerkiew w Zubrzyku powstała w 1646 roku, kolejna była wzniesiona w roku 1717 a obecna jest trzecią światynią we wsi.

Budowla murowana, jednonawowa, otynkowany, kryta blachą.

Wystrój wnętrza jest niemal w całości nowy i pochodzi z czasów odnawiania kościoła w latach 90. XX wieku. W ołtarzu głównym znajduje się rzeźba naścienna z wyobrażeniem Krzyża św., pod którym stoją Matka Boża i św. Jan Ewangelista. Ołtarze boczne zachowały się z poprzedniego kościoła. We wnękę prawego wstawiona jest figura Najświętszego Serca Pana Jezusa, pod którą mieści się obraz Jezu ufam Tobie. Ołtarz wieńczy gloria z wizerunkiem któregoś ze świętych greckokatolickich. W lewym ołtarzu bocznym znajduję się figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej oraz obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Na nastawie prezbiterium zawieszony jest obraz św. Michała Archanioła, oraz ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ikonę ufundowano jako podziękowanie na zakończenie misji parafialnych 14 września 2012 roku. W zakrystii umieszczone są także obrazy św. Anny i Matki Bożej Bolesnej.

Poniżej świątyni, na zboczu znajduje się cmentarz. Obok niego, przy schodach prowadzących do kościoła, znajdują się pozostałości po cmentarzu łemkowskim, na którym zachowało się kilka zniszczonych mogił.

Obecnie pełni rolę kościoła filialnego parafii w Żegiestowie i nosi wezwanie Podwyższenia Krzyża św. 

 

(1) 2014-10-08, Wojciech Pysz

(2) 2011-05-26, Henryk Bielamowicz, widok od strony prezbiterium

(3) 2012, ze strony parafii, wnętrze współczene