Karta katalogowa 11172
Banica, Cerkiew drewn. św. Kosmy i Damiana - prawosławna
gmina: Uście Gorlickie, powiat: gorlicki, województwo: małopolskie
rodzaj obiektu: cerkiew    istnieje: NIE   rok powstania: 1930
współrzędne geogr. 49.46789,21.05005      Zobacz na mapie
Obiekty w pobliżu: km    
 
 

Parafia prawosławia w Banicy została odnowiona w 1928 r.i samego roku uznana przez Starostwo Powiatowe w Grybowie. Wierni zdecydowali się wybudować nową świątynię, która zlokalizowana była blisko greckokatolickiej, po drugiej stronie drogi. Stanania o pozwolenie na budowę rozpoczęto już w 1928 a budowa została ukończona w okresie letnio - jesiennym w 1930 r. Budowali miejscowi majstrowie, parafianie. świątynia drewniana pokryta gontem. Materiał do budowy pochodził z lasu gromadzkiego, małe części przekazywali wierni z własnych lasów.

W 1945 r. 45 rodzin wyjechało na Ukrainę, w 1947 r. pozostałych wysiedlono w dwóch transportach na Ziemie Zachodnie w okolice Środy Śląskiej i Międzyrzecza). Część wyposażenia cerkiewnego zabezpieczył i wywiózł na ziemie zachodnie ks. Stefan Biegun. Budynki po cerkwi i plebanii prawosławnej w Banicy, zostały przeznaczone na szkołę powszechną.

Oprac. na podstawie: Ks. Roman Dubec, Z dziejów parafii prawosławnych na Łemkowszczyźnie w okresie międzywojennym, wyd. Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej „Elpis”, Gorlice 2011

 

(1) autor nieznany