Karta katalogowa 3448
Hrebenne k. Horodła, Cerkiew Michała Archanioła
gmina: Horodło, powiat: hrubieszowski, województwo: lubelskie
rodzaj obiektu: cerkiew    istnieje: NIE   rok powstania: 1773
 
 
Hrebenne to miejscowość położona przy drodze z Horodła do Strzyżowa u nasady "horodelskiego półwyspu", powstała w XVII wieku.
Niezwykle cenna drewniana cerkiew p.w. Michała Archanioła powstała w 1773 roku. Jak widać na zdjęciach, miała nietypową formę z wieżą-dzwonnicą wybudowaną nad babińcem, podobną do zachowanej do dziś cerkwi w Jarczowie. Rozebrano ją w 1938 roku nakazem władz.
We wsi do dziś zachował się zarośnięty dawny cmentarz obrządku wschodniego.

"Do nawy głównej tej świątyni wchodziło się przez charakterystyczny przedsionek – babiniec, nad którym umieszczono dzwony. Na dachu umieszczono niewielką wieżyczkę w stylu barokowym. Całość zgrabnie zaprojektowana niczym nie różniła się od budowanych wówczas drewnianych kościołów obrządku rzymskiego. Trudno dziś ustalić jak długo Hrebenne było siedzibą parafii, bo w zapiskach z 1816 roku znajdujemy informację, że była ona filią parafii Horodło, a w 1863 r. była filią Łuszkowa. W 1875 roku podzieliła los Unitów polskich, miejscowość i świątynia zostały przejęte przez Cerkiew prawosławną. W 1909 roku mieszkańcy Hrebennego narodowości Rusińskiej zwrócili się do urzędu biskupiego z prośbą o budowę nowej cerkwi, ale rosyjski architekt Aleksander Purgin uznał, że stara świątynia nadaje się do remontu i nie ma potrzeby budowania nowej. W Hrebennym była czczona cudowna ikona Najśw. Maryi Panny, która zaginęła. Piękna drewniana cerkiew przetrwała 165 lat, z polecenia władz przedwojennej Polski została w 1938 roku rozebrana i zniszczona. Na tym miejscu pozostał rozwalony kamienny pomnik a w środku wioski stary cmentarz zarośnięty krzakami bzu."

(ze strony http://www.horodlo.zamojskolubaczowska.pl/kaplicahrebenne.html )
 

(1) Jolka - z internetu, Hrebenne - cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego

(2) Jolka - z internetu, Hrebenne - cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego