Dawna cerkiew parafialna. Pierwotna, drewniana istniała w Brezce przypuszczalnie już w XV w. Rozebrano ją w połowie XIX w. z powodu złego stanu. Na jednej z belek zwieńczenia wyryta była data 1444. Na jej miejscu powstała murowana kaplica.
Ostatnia, murowana powstała w 1868 a odnawiana była w 1920. W 1914 r. renowację ikonostasu przeprowadzał Iwan Pawlikowski.
Nawa na planie ośmiokąta, nieproporcjonalnie duża w porównaniu z pozostałymi częściami. Przykryta była prawdopodobnie ośmioboczną kopułą.
Po 1947 r. opuszczona, nieskuteczna próba przejęcia przez kościół rz.-kat. w 1950 r.
W 1953 r. cerkiew miała zostać rozebrana na podstawie decyzji Wojewódzkiej Rady narodowej w Rzeszowie. Rozbiórki miał dokonać PGR z Olszanicy. Do rozbiórki nie doszło, gdyż w maju 1953 r. powstała w Berezce spółdzielnia produkcyjna, która przejęła budynek cerkwi. Wkrótce po tym pracownicy spółdzielni zdarli blachę z dachu.
Cerkiew w Berezce jest nietypowym - na terenach podkarpackich - rozwiązaniem architektonicznym, o ośmiobocznym rzucie nawy. Podobnykształt nawy spotkać można w drewnianych cerkwiach w
Tyniowicach (starszej o ponad półtora wieku) oraz w
Michniowcu (powstała w podobnym okresie).
Cerkiew znajduje się w ruinie, zachowane są mury do wysokości gzymsu.
Kaplica z XIX w. zbudowana na miejscu starej, drewnianej cerkwi została w 1970 r. powiększona i użytkowana była jako filialny kościół rz.-kat. Rozebrano ja w latach 90. XX w. a na jej miejscu stoi nowy kościół.