Karta katalogowa 10729
Bogusza, Kościół murow. św. Dymitra - dawna cerkiew prawosławna
gmina: Kamionka Wielka, powiat: nowosądecki, województwo: małopolskie
rodzaj obiektu: kościół w dawnej cerkwi    istnieje: TAK   rok powstania: 1937
współrzędne geogr. 49.56781,20.88524      Zobacz na mapie
Obiekty w pobliżu: km    
 
 

Budowę cerkwi rozpoczęto w roku 1932, po przejściu części mieszkańców wsi na prawosławie. Cerkiew zaprojektował Paweł Horoszczak, który urodził się w Boguszy a studiował na politechnice wiedeńskiej. Później był dyrektorem szkoły w Grybowie. Cegłę kupowano we Florynce, kamienie łupano w znajdującym się w potoku kamieniołomie, dachówkę sprowadzano z Tarnowa. Ziemię pod budowę cerkwi ofiarowali Paweł Choroszczak oraz Stefan Oleśniewicz. Pierwszym murarzem cerkwi był Wasyl Droździak z Królowej.

Jest to budowla bezstylowa, murowana z cegły, na planie krzyża, trójdzielny, z szerszą nawą środkową i prezbiterium zamkniętym ścianą prostą. Dachy dwuspadowe, z nich najwyższy nad częścią środkową, z wieżyczką na sygnaturkę. Ceglane elewacje ujęte w narożach kolumnami o korynckich kapitelach, przeprute dużymi, zamkniętymi półkoliście oknami. Wnętrze nakryte stropem płaskim. Nie zachowało się oryginalne wyposażenie cerkiewne, obecne pochodzi z innych kościołów.

Po wysiedleniu Łemków do 1947 r. świątynia została zamieniona na kościół rzymskokatolicki. Już kilka lat później obiekt przejęła gmina a wierni przenieśli się do pobliskiej drewnianej cerkwi greckokatolickiej. W 2000 r. parafia rzymskokatolicka w Królowej Górnej odkupiła zdewastowany budynek cerkwi. W latach 2000-2003 przeprowadzono gruntowny świątyni, przekształcając pierwotne rozwiązanie pokrycia dachowego a świątynia pełniła funkcję kościoła pomocniczego pw Najświętszego Zbawiciela w parafii Królowa Górna. Od roku 2018 należy do nowoutworzonej parafii św. Antoniego Padewskiego w Boguszy

 

(1) 2017-05-18, Henryk Bielamowicz, Elewacja południowa

(2) 2017-05-18, Henryk Bielamowicz, Widok od frontu

(3) 2010-04-18, Henryk Bielamowicz, Cerkiew w krajobrazie